Obchodní síť společnosti ZFP
Vedení – Michal Vítámvás

OSVČ je časovaná bomba

17. 10. 2023

„Jsem OSVČ, protože chci pracovat sám na sebe a pro sebe. Proto si nemohu dovolit jít marodit, nic bych nedostal... “

Toto je velmi časné tvrzení lidí, kteří pracují tzv. sami na sebe, na své živnostenské oprávnění. Je to super! Vše si dirigujete sami a to včetně výdělků, ale zároveň nesete za sebe a svoji rodinu plnou odpovědnost. A když nebudu moci z důvodu nenadálé zdravotní situace opravdu moci pracovat, tak takové podnikání se může obrátit v noční můru a vést až k exekucím či bankrotu. 

 

Proto dnes pojišťovny umí plnit například pracovní neschopenku i lidem OSVČ, kteří si nehradí na OSSZ pracovní neschopnost. Je dobré si uvědomit, že asi rýmečka vás nezastaví, ale co třeba komplikovaný zápal plic nebo úraz, kdy prostě se zlámanou nohou a na několika místy sešroubovanou to opravdu nerozchodíte a jen tak to nevyležíte. 

 

Složenky i vše ostatní, ale zůstává. Proto je dobré si uvědomit, že v takovém případě, pokud nejsem pojištěný, mohu být pro své blízké „časovanou bombou“, kdy ze dne na den prostě není příjem… A co pak? 

 

Ano stojí to peníze a většinou u lidí OSVČ nemalé peníze. Je potřeba si ale říci, že pokud jako podnikatel nedokáži vydělat pár korun navíc, tak je otázkou, jak mé podnikání je prosperující. Navíc na odvodech jako jsou daně, sociální a zdravotní, většinou OSVČ uhradí měsíčně daleko méně než zaměstnaný člověk. Proto by neměl být problém i myslet na své zajištění.

Autor článku: Michal Vítámvás|zobrazit profil a kontakt