Obchodní síť společnosti ZFP
Vedení – Michal Vítámvás

Co je Blue chip?

17. 8. 2023

Dnes při čtvrtku si dáme takové investiční okénko

Navedl mě na myšlenku jeden z mých klientů, kde jsem právě dnes řešil investice. Položil mi otázku, kterou já dnes beru jako automatickou vědomost, ale uvědomil jsem si, že to jsem já, ale ne ostatní a tak jsem si říkal, že vás drazí sledující nachytřím.

Pojďme tedy na to…

 

Otázka zněla: "Michale co je to prosím tě Blue chip? Slyšel jsem, že je dobré investovat do nich…"

 

Odpověď na to co je tedy Blue chip:

 

Přesné znění výrazu "blue chip" v investičním kontextu je: "Blue chip" je označení pro akcie společností s dlouhodobě úspěšným finančním výkonem, stabilními výnosy, uznávanou pověstí a velkou tržní hodnotou. Jsou jako superstar mezi firmami, které jsou ve světě investic hodně známé a úspěšné. To jsou firmy, které už dlouho dobře fungují a mají dobrou pověst. Když někdo mluví o "blue chipech," myslí tím silné a spolehlivé firmy, kam lidé rádi investují, protože jsou méně rizikové. 

 

Čili: V investičním světě se výraz "blue chip" používá k označení vysoce kvalitních a stabilních akcií velkých a etablovaných společností. Existují však i další pojmy podobného druhu:

 

1. **White Chip:** Tento výraz se občas používá pro označení akcií menších společností, které mají potenciál růstu, ale jsou méně známé než blue chip společnosti. Jsou to takové střední "bílé" hvězdy mezi investičními možnostmi. 

 

2. **Red Chip:** Termín "red chip" se často vztahuje na čínské společnosti, které jsou registrované a obchodují na burzách mimo pevninskou Čínu. Tyto společnosti mohou být vlastněny čínskými státem nebo soukromými subjekty. 

 

3. **Green Chip:** Tento termín se spojuje s čínskými společnostmi, které mají ekologický nebo ekologicky zaměřený přístup. Jsou to společnosti, které se snaží minimalizovat negativní dopady na životní prostředí. 

 

4. **Pink Chip:** "Pink chip" označuje společnosti vlastněné čínskými subjekty, které jsou registrované a obchodují mimo pevninskou Čínu, ale zatímco red chip jsou spojeny se státem, pink chip společnosti jsou spojeny se soukromými investory. 

 

Je důležité si uvědomit, že tyto termíny nemusí být tak rozšířené nebo standardizované jako "blue chip". Používají se v některých regionálních kontextech a mohou mít odlišné významy v různých zemích.

__

Tak že tak přátelé, nyní víte co to je a můžete vybírat své blue chip, ale raději ne sami. Rád pomohu, když napíšeš do ZS.

Autor článku: Michal Vítámvás|zobrazit profil a kontakt