Obchodní síť společnosti ZFP
Vedení – Michal Vítámvás

Podvod přes Facebook

8. 8. 2023

Reálný příběh mého klienta.

Dnes bych se s vámi, chtěl podělit o zážitek mé jedné klientky, který není moc úsměvný, ale hlavně může potkat každého z nás!

A tím, že může potkat každého z nás, říkal jsem si, že je důležité se o něm zmínit.

Klientka chtěla prodat nějaké oblečení po svém dítěti pomocí Facebooku. A tak udělala pár fotek a během chvilky vše dala na síť za částku tuším 500,-. Netrvalo dlouho a na messenger dorazila reakce od jedné paní. Něco ve stylu, "jé to je to, co hledám, a velmi ráda za 500,- koupím. Můžeme si to poslat přes kurýra XY?"

 

POZOR! Právě zde to začíná, kurýr byl vybrán opravdu velký, tuším DPD či podobný. 

 

Má klientka souhlasila. Paní z messengeru tedy poslala mé klientce odkaz na daného kurýra, že tam "nabyla" peníze, které si z kurýra jednoduše stáhne na svůj účet a pak jen oblečení pošle, a vše vyřešeno. 

 

Odkaz na stránky kurýra byl opravdový, ale při kliknutí na vložení bankovního účtu vás stránky přesměrují již na podvodný web, ale tak, že si toho ani nevšimnete. Zde zadáte účet. „Již zde jsme ve fázi podvodu“, ale stále by se nic nestalo.

 

Jenže má klientka má telefon, kdy zezadu telefonu má čtečku na otisk prstu, pro přihlášení, ale i autorizaci různých pokynů. No a jak zadala účet, tak nechtíc prstem autorizovala i přihlášení k účtu. Vše stále vypadalo oficiálně a vůbec ne podezřele. Ale peníze se jí nepřipsali. Tak si řekla, že to asi chvilku trvá a šla si zatím zaběhat. 

 

Sotva uběhla pár km, tak jí telefon začal cinkat. Autorizujte přes aplikaci klíč platbu 10.000,-. Pomyslela si "ty jo, co to je? No nic, kliknu na zakázat" a běžela dál. Najednou autorizujte další platbu a další a další... Tak honem domů k počítači, honem volat do banky a vše zablokovat. Jenže než se to stalo, tak z účtu bylo odcizeno cca 140.000,- a vyčerpaná i nesaktivovaná kreditní karta. 

 

Jediné, co klientku pravděpodobně zachrání, je to, že má pojištění na kybernetické útoky. Bohužel i samotná policie s tím není schopná nic udělat, protože peníze odešly okamžitě do zahraničí a ze zahraničního účtu dál pryč pravděpodobně přes kryptoměnu.

 

Poučení tedy je, že pokud něco prodáváte, tak vždy na dobírku, převodem rovnou na účet či z ruky do ruky, ale nikdy ne přes nějaké rádoby úschovny peněz. A když už by vás to napadlo, tak mějte udělán ještě jeden bankovní účet, který je téměř prázdný jen pro tyto účely. Jinak stačí chvilka nepozornosti a problém je na světě.

 

A mohu vám říci, že když jsem viděl vše, co chodilo, jaký odkaz na kurýra a tak dále, tak i já sám bych byl velmi zmaten a možná i podveden. Tak pozor na to. 

Autor článku: Michal Vítámvás|zobrazit profil a kontakt