Obchodní síť společnosti ZFP
Vedení – Michal Vítámvás

Proč vaše investice pravděpodobně nevyjdou podle vašich představ!

9. 5. 2023

V oblasti financí se pohybuji již řadu let a samozřejmě mám investice v mém portfoliu.

Za ty roky jsem si všiml, že mnoho investic, nebo spíše investičních plánů, nedopadne podle očekávání. Nemám na mysli konkrétní akcie nebo podílové fondy. Můžete mít skvělý produkt, který bude neustále přinášet zisk, ale přesto se může něco stát a lidem to stejně nedopadne.

Co je to NĚCO? PROČ se to děje?

Dle mého názoru jsou za ty roky několik banálních věcí, které jsou příčinou neúspěšných investic. Za prvé, lidé často ignorují doporučení ohledně diverzifikace, aniž by si uvědomili důležitost tohoto kroku. Nemyslím, že diverzifikace spočívá jen v tom, že si koupím akcie Applu a akcie ČEZu. Diverzifikace je i o rozdělení peněz mezi různé investice v různém časovém horizontu, aby se snížilo riziko. Proto bychom měli rozložit své finance do tzv. portfolia, které zohledňuje naše různé životní etapy a časové horizonty.

Bohužel v praxi je to tak, že lidé sjednají jen jeden nebo dva finanční produkty a následně nechtějí investovat do dalších. Proč? Říkají si "Už něco mám, tak mi to stačí." Například, "Mám již své penzijko, proč bych měl investovat ještě někam jinam?" Lidé nechtějí investovat do něčeho nového, dalšího, a to je velkou chybou. Ne vždy je zdrženlivost dobrá.

OK! Sjednal jsem si tedy smlouvu na investování s horizontem 15 let, ale když se mi po 3 letech rozbilo auto a potřeboval jsem si koupit nové, tak jsem šel a všechny své investice vyklidil, aniž bych bral v úvahu, zda je na to vhodná doba. PROČ? Protože i když jsem věděl, že bych si měl ukládat peníze i jinak, tak jsem si řekl, že to nejsem já, kdo to potřebuje, a že mám vše pod kontrolou.... To je právě chyba. Pokud se stane, že člověk vybere své investice v období tržní korekce a prodá je pod cenou, tak to může mít fatální následky. A bohužel to vede k negativní zkušenosti.

A pak tu máme druhý příklad. Investice mi fungují rok a již po roce koukám, kolik mi to vyneslo. Jako CO? Jen tak málo? Tak to já změním na jiný produkt či investici... TY JO! Vždyť si sjednáváme produkt na určitou dobu a na určitý horizont a již po roce to chceme hodnotit? To je špatně. Jak když se učím jezdit na kole a dvakrát spadnu, a pak si řeknu, že to nefunguje a že s jiným kolem to bude určitě lepší. Jenže to tak nebude, protože já jako lidský faktor to kazím.

Čili mám jednu radu: pokud chcete investovat, investujte s jasným plánem a strategií. Vždy si rozložte své investice a peníze na různé časové horizonty! A jak na to? Rád vám to ukážu já nebo někdo z mého týmu v praxi. Jako ZFP působíme v oblasti vzdělávání již 28 let a máme velkou praxi.

Autor článku: Michal Vítámvás|zobrazit profil a kontakt