Obchodní síť společnosti ZFP
Vedení – Michal Vítámvás

Určitě jste slyšeli o vysoké inflaci, která nyní panuje.

28. 3. 2023

To znamená, že peníze ztrácejí svou hodnotu rychleji, než jsou schopny vydělávat úroky na běžných účtech.

Banky si toho jsou vědomy a snaží se tuto situaci využít k získání nových klientů. Některé banky nabízejí vysoké úroky na spořících účtech, aby lákaly lidi, aby si u nich otevřeli účet a uložili své peníze.

Je však důležité si uvědomit, že banky nejsou charitativní organizace. Pokud nabízejí vysoké úroky na spořících účtech v době vysoké inflace, není to proto, že chtějí pomoci lidem udržet si své peníze. Naopak, banky chtějí vydělat na tom, že lidé ukládají své peníze u nich. Pokud máte peníze na spořícím účtu, banka s nimi může pracovat a vydělávat na nich. Proto jsou ochotny nabízet vysoké úroky jako lákadlo, aby přilákaly co nejvíce klientů.

Je však důležité mít na paměti, že když ukládáte peníze na spořící účet v době vysoké inflace, může se vám zdát, že vyděláváte, ale ve skutečnosti ztrácíte. Inflace totiž znamená, že ceny se zvyšují, a tedy i hodnota vašich peněz klesá. Pokud nevyděláváte dlouhodobě úroky větší než je inflace, vaše peníze v reálných číslech klesají.

Proto bych doporučoval, abyste neukládali v bance více peněz, než je maximální 3násobek vašich měsíčních příjmů. Můžete tak udržet své finance v bezpečí a minimalizovat riziko ztráty peněz v době vysoké inflace. Pokud chcete investovat své peníze, zvažte jiné možnosti, jako jsou akcie, investice do nemovitostí nebo zlato.

Snad vám tento článek pomohl lépe porozumět tomu, co se děje s našimi penězi na spořících účtech v době vysoké inflace a proč není dobrý nápad mít v bance více peněz než maximální 3násobek vašich měsíční příjmů.

Autor článku: Michal Vítámvás|zobrazit profil a kontakt