Obchodní síť společnosti ZFP
Vedení – Michal Vítámvás

Zlato ve finančním portfoliu

7. 3. 2022

Zlato – každý toto slovo zná. Většina lidí si pod tímto výrazem představí šperky, případně zlaté cihly z kovbojek. Co ale znamená pojem investiční zlato? To je už trošku složitější. Pojďme si to společně vysvětlit.

Investiční zlato je komodita. Je to trvalý uchovatel hodnoty peněz, což znamená, že jeho cena v čase stále drží hodnotu, ať se s penězi děje cokoliv. Zpravidla se jedná o zlaté slitky a mince. Jsou i jiné komodity, nicméně investiční zlato se řadí mezi výhodné už z hlediska toho, že se na něj nevztahuje DPH. To zní dobře, že? A má i další výhody, například není na něj žádný státní registr, takže pokud jej vlastníte, v podstatě o tom nikdo kromě vás a těch, komu to řeknete, neví a nemůže vám jej zabavit. Zní vám to zajímavě? Pojďme dál…

Do zlata se vyplatí investovat pravidelně, můžeme i od malých částek. Pravidelnými úložkami si průměrujeme cenu, za kterou si zlato „kupujeme“. Pokud už nějaké investiční zlato vlastníte, případně se chystáte do něj začít investovat, pak je pro vás dobré vědět, že zlato je inverzní vůči kapitálovým trhům, což řečí obyčejného smrtelníka znamená, že se chová obráceně k investicím na kapitálovém trhu (podílové fondy, akcie a podobně). Přijde-li nějaká ekonomická krize, což se děje pravidelně (nelze, aby ekonomika stále jenom rostla), pak zpravidla kapitálové trhy začnou klesat a cena zlata se začne zvedat. Mnozí z vás možná zaznamenali před dvěma lety, když přišla celosvětová pandemie, že s ním nastoupila i krize, kdy se právě toto událo.

A s tím souvisí i další pojem, kterým je likvidita. Likvidita v překladu značí dostupnost prodeje (směny) zlata na peníze. Pokud je to třeba, zlato můžete směnit v jakékoliv k tomu určené instituci a většinou včetně té, ve které jste původně do něj investovali.

Pokud má běžný člověk trochu pod čepicí, tak ví, že je dobré myslet na budoucnost. Ví i to, že žitím ze dne na den nic nezíská. Tomu se říká finanční gramotnost. A takový člověk i chápe, že jenom myslet nestačí.

Pokud se rozhodneme, že pro tu svoji lepší budoucnost chceme něco udělat, tak bychom měli mít na paměti už mnoha generacemi prověřenou taktiku, podle níž bychom měli svoje ukládání peněz takzvaně diverzifikovat, nebo-li rozkládat riziko případné ztráty. Mít zkrátka svoje investice (porfolio) pěkně rozložené do více oblastí. Lidově řečeno přihrádek. Vždyť už naše babičky uměly dobře poradit například u přenášení většího množství vajíček. Jejich rada zněla: „Nenos všechna vajíčka v jednom košíčku, protože můžeš upadnout a všechny je rozbít. Rozděl si je a v případě upadnutí rozbiješ jenom část“. Kolik moudra se v této radě skrývá… A dá se použít nejen u vajíček. Takže jedna z přihrádek našeho rozložení rizika by měla obsahovat komoditu a ještě lépe přímo investiční zlato. A pravidelně do něj investovat. Abychom si jednoho dne mohli s klidem říct – neponechal jsem svoji budoucnost náhodě, nespoléhal jsem se na pomoc druhých a jsem připraven na to žít důstojný život i ve stáří. Protože kdo jiný, než my samotní, by takto měl uvažovat? Nikdo jiný to za nás neudělá.

Doporučení závěrem: Pokud vás toto téma zajímá, není nic jednoduššího, než nás kontaktovat a dozvíte se víc. Ať se vám blýská na zlaté časy.

Autor článku: Pavla Šimková, člen týmu SRK 134

 

Autor článku: Michal Vítámvás|zobrazit profil a kontakt