Obchodní síť společnosti ZFP
Vedení – Michal Vítámvás

Vaše penzijní spoření - Díl #3

25. 3. 2021

Máme zde třetí díl našeho seriálu, ve kterém se podíváme na slíbené téma a to: „Jak můžeme čerpat své peníze z TF (transformovaného fondu) a DPS (doplňkového penzijního spoření)“.

Ihned na začátku je dobré si říci, že uvedené délky spoření jsou brány jako uhrazené (zaplacené) měsíce. Hodně lidí dělá tu chybu, že si spočítá dobu od uzavření produktu, ale již nezkontrolují počet uhrazených (zaplacených) měsíců. To jim poté může způsobit komplikace při výplatě. Nesplní tím podmínky.

První možná výplata je tzv. odbytné. Znamená to, že smlouvu ruším předčasně a akceptuji nějaké ztráty.

  • U TF je nárok nejdříve po zaplacení 12 měsíců s tím, že klient vrací státní příspěvky a úroky připsané za tyto státní příspěvky. Zbylý zisk za klienta penzijní společnost zdaní 15% daní.
  • U DPS je nárok po zaplacených 24 měsících. Klient vrací jen státní příspěvek a oproti TF je zde pozitivum v tom, že připsané úroky za státní příspěvky se nevrací. Toto může tvořit značnou úsporu z případné ztráty. Pochopitelně penzijní společnost zisk opět zdaní 15% daní.

Další variantou výplaty je invalidní penze. Ta se vyplácí jak u TF, tak i DPS po odspoření 36 měsíců a po doložení posudku o přiznané plné invaliditě. Klient o nic nepřichází. Opět pouze penzijní společnost odvede ze zisku 15% daň.

Pokud jste si do smlouvy uvedli osobu, která by v případě vašeho úmrtí měla peníze získat, tak máte ve smlouvě TF sjednanou tzv. pozůstalostní penzi. Zde je nárok na výplatu po odspořených 36 mesících. Ale POZOR! Ne pokud jste si nechali vyplácet v důchodu tzv. doživotní rentu. V tu chvíli by nevyplacené peníze propadli ve prospěch penzijní společnosti. Daň ze zisku tu opět najdeme ve výši 15% a odvede ji opět penzijní společnost. U DPS je to trochu jinak. Zde je nárok po splnění odspořených 60 měsíců a věku při úmrtní min. 60 let věku. Pokud u TF i DPS nejsou splněné podmínky, tak se o peníze nepřichází, ale pouze budou vyplacené bez státních příspěvků.

Výsluhová penze je jedna z nejznámějších variant výplat. Tuto variantu najdeme jen u TF a vyplácí se po 180 odspořených měsících. Při výplatě dochází ke zdanění zisku 15% daní. Tu zase za Vás odvede penzijní společnost.

Pokud smlouva DPS byla sjednána na dítě, tak v 18 letech věku, pokud je odspořeno 120 měsíců, vzniká nárok na výplatu 1/3 všeho bez státních příspěvků, které dále zůstávají ve smlouvě. Pochopitelně penzijní společnost zisk opět zdaní 15% daní.

Předposlední možnost je starobní penze. Na ní získáváte nárok u TF i DPS, pokud máte odspořeno 60 měsíců a je vám fyzicky min. 60 let věku. A penzijní společnost zisk zdaní 15% daní.

Poslední variantou pro ty z Vás, kteří chtějí jít do předdůchodu aniž by Vám stát snížil nárok na výši státního důchodu. Nárok na ní získáte za předpokladu, že máte DPS, odspořeno 60 měsíců a máte maximálně 5 let do důchodového věku. Zároveň musíte mít i naspořenou částku a to cca 130.000,- za každý rok o který chcete jít do předdůchodu. Tuto částku, pokud jste nestihli naspořit, můžete i jednorázově vložit a tím splnit podmínky. Nejkratší doba, po kterou lze čerpat jsou dva roky.

Je dobré si říci, že u TF jsou různé penzijní plány (legislativní nastavení) dle doby uzavření. A tím se některé podmínky penzí můžou lehce odlišovat. Vždy je dobré před si výběrem zjistit jaký máte penzijní plán a dle toho postupovat.

Možná jste si všimli, že se nám často zde opakuje „15% daň“. Říkáte si, jak ji ovlivnit a zda vůbec ji lze ovlivnit? A máme dobrou zprávu. ANO LZE! Máte možnost si nenechat peníze vyplatit hned jednorázově, ale rentou. Pokud zvolíte rentu například 36 měsíců, pak nemusíte danit příspěvek zaměstnavatele. A pokud si zvolíte rentu na 10 let, tak nedaníte ani zisky.

Pozor! Za zisk se považuje připsaný úrok, avšak ne státní příspěvek! A pokud vybíráme mimo rentu či předčasně, tak u příspěvku zaměstnavatele, který Vám vždy peníze vkládá nezdaněné se nevyhnete i zdanění vkladů zaměstnavatele a to 15% daní. Tuto daň za Vás penzijní společnost neodvede. Tu si musíte odvést sami na příslušném FÚ.

V dalším díle se podíváme na státní příspěvky, daňovou úlevu a příspěvek zaměstnavatele.

Autor článku: Michal Vítámvás|zobrazit profil a kontakt