Obchodní síť společnosti ZFP
Vedení – Michal Vítámvás

Vaše penzijní spoření - Díl #2

17. 3. 2021

V první části jsme Vám nastínili, že dnes existují penzijní transformované fondy (dále jako TF) a doplňkové penzijní spoření (dále jako DPS). Slíbili jsme Vám, že si rozklíčujeme podrobněji rozdíly mezi nimi.

Jaký je rozdíl ve zhodnocení TF a DPS:

TF musí dle podmínek garantovat nezáporné zhodnocení, čili 0% p.a.. To znamená, že v této variantě musí penzijní společnosti investovat velmi konzervativně. Většinou například do státních dluhopisů a podobně konzervativních strategií. Zde začíná být problém! Nás všech se dotýká inflace.

“Inflace je u většiny ekonomů definována jako nárůst všeobecné cenové hladiny zboží a služeb v ekonomice v určitém časovém období. A to pro nás znamená, že se v ČR peníze znehodnocují v průměru za posledních 20 let o 2,4% ročně.“

Příklad:

Odložíme si na bankovní účet 100.000,-, kde je zhodnocení 0% p.a.. Po roce, si ale díky inflaci nekoupíme stejné množství zboží či služeb, ale o 2,4% méně čili za hodnotu 97.600,-.

Právě peníze Vás, klientů, jsou v TF zhodnocovány často jen do 1% p.a. a to i přesto, že nám stát dává státní příspěvek. Reálně jsou však naše peníze znehodnocovány. A pokud si toto znásobíme o několik desítek let, po které budou peníze ležet a vkládat další na TF, tak je to celkem nemilé.

Zde se můžete podívat na roční zhodnocení u TF za posledních 7 let.

A jak to probíhá v DPS?

Právě u DPS stát umožňuje penzijním společnostem, aby investovali daleko dynamičtěji a progresivněji. V podstatě se DPS dostává na úroveň investičních společností a tím může dosahovat i daleko většího zhodnocení než TF. Pokud se budeme dívat na garanci nezáporného zhodnocení, u DPS jej nenajdeme. Je potřeba si říci, že právě díky tomu, že nemusejí garantovat tzv. 0, tak mohou investovat například do akcií.

Bohužel někteří lidé se bojí právě toho, že nemají garanci. Tento strach, ale vzniká většinou neznalostí. Každý, kdo alespoň jednou viděl nějaký graf, například akcií tak ví, že se má investovat nejlépe v době, kdy trhy jsou v korekci. A tím, když do DPS vkládáme své příspěvky pravidelně, třeba měsíčně, dochází k tzv. průměrování. Prostě jednou kupuji za nižší cenu, pak vyšší anebo za stejnou. Díky tomu dochází k poměrně bezpečnému investování a zhodnocení vkladů.

A že by celé kapitálové trhy padly na nulu? Toho se bát nemusíte, protože to nelze. Zde máte malou ukázku historie a to včetně znázornění krizí.

 

A jak si stojí penzijní společnosti se zhodnocením v DPS? Myslíme si, že velmi dobře.

Děkujeme za to, že jste vydrželi a dočetli informace až do konce.

Věříme, že Vás informace zaujaly a využijete je ve svém rozhodování ve vztahu ke svému spořeni. Chystáme pro Vás další díl, ve kterém se podíváme na rozdíly v čerpání naspořených prostředků z TF a DPS.

Autor článku: Michal Vítámvás|zobrazit profil a kontakt